Zlatá loutna 2013 - finále a galakoncert

V sobotu dne 9. listopadu 2013 se uskutečnil další ročník mezinárodní pěvecké soutěže Zlatá loutna. Ve finále zpívali opravdu ti nejlepší z nejlepších! Ti se do sobotního finále totiž museli probojovat přes 1. kolo soutěže, kam se přihlásilo přes 100 přihlášených z ČR, Slovenska a Polska. Dále následovalo 2. kolo (casting), jenž proběhl 7. listopadu v loutkovém sále KD Trisia a soutěžilo zde celkem 60 zpěváků. A 3. kolo – tedy finále soutěže už bylo určeno pro 7 soutěžících v mladší věkové kategorii (10-14 let) a stejný počet zpěváků v kategorii starší (15-19 let).

Už jen úroveň 1. kola byla na velmi vysoké úrovni, protože do soutěže se hlásí převážně žáci uměleckých škol nebo konzervatoří a na svých nahrávkách, které posílají společně s přihláškou, pracují většinou se svými pedagogy. Kvalita těchto nahrávek je proto v převážné většině případů velmi vysoká! A také přes castingové kolo se do finále nedostalo mnoho skvělých zpěváků. V castingu bohužel neuspěla např. ani talentovaná třinecká zpěvačka a naše bývalá žákyně Tereza Anna Mašková, která před časem naprosto oslnila porotu soutěže Československo má talent.

Pěvecké výkony sobotního finále posuzovala vysoce odborná mezinárodní porota, ve složení: Martin Chodúr (vítěz soutěže Československá superstar), dále Dana Vrchovská (jazzová zpěvačka původně z Ostravy, nyní působící v Praze), Marek Raduli (jeden z nejuznávanějších polských kytaristů, který byl mj. dlouhá léta členem slavné hudební skupiny Budka Suflera, s níž nahrál všechny největší hity kapely), Eva Plesníková (pedagog zpěvu na Univerzitě Komenského v Bratislavě) a konečně Zdeněk Tofel, redaktor ČR Ostrava.

Všech 14 účastníků finále zazpívalo svoji soutěžní píseň v divadelním sále KD Trisia, a to za doprovodu živé kapely ve složení: Zbyšek Kaleta (klarinet, saxofony), Jiří Zabystrzan (klávesové nástroje, kapelník a ředitel soutěže Zlatá loutna), Michal Worek (klávesové nástroje), Tomáš Lasota (kytary), Přemek Mixa (basová kytara, kontrabas) a Daniel Olejník (bicí). Sobotní program pohotově a vtipně uváděl známý televizní moderátor Aleš Juchelka, který pak na konci finále pozval diváky na následující galakoncert, spojený s vyhlášením výsledků soutěže.

Slavnostní galakoncert proběhl od 19 hod. také v divadelním sále KD Trisia a finalisté se zde konečně dočkali výsledků soutěže! V mladší kategorii se porota rozhodla takto: 3. místo – Adina Večeřová (Havířov), 2. místo Veronika Mertová (Letohrad) a 1. místo – Magdalena Wania (žákyně ZUŠ Třinec). Cenu poroty získali Štefan Pecha (zástupce soukromé ZUŠ Tutti music Třinec) a Magdalena Kubowicz (Raba Wyżna, Polsko). Také výsledky starší kategorie dopadly pro domácí ZUŠ Třinec skvěle: 3. místo – Karolína Vrbová (Havířov), 2. místo – Paulina Bielarczyk (Raba Wyżna, Polsko) a 1.místo – Noemi Bocek (studentka ZUŠ Třinec). Všichni ocenění finalisté předvedli svoji finálovou píseň a kromě vítězů soutěže si na galakoncertu zazpívali také členové poroty, Dana Vrchovská a Martin Chodúr. K oběma zpívajícím porotcům se se svojí kytarou připojil také Marek Raduli.

Nezbývá než pogratulovat vítězům soutěže a nyní se už můžeme těšit na Zlatou loutnu 2015!