Aktuality

Absolventský koncert Denise Szalbota

Denis Szalbot se rozloučil se Základní uměleckou školou v Třinci nezapomenutelným koncertem

Hluboký umělecký dojem zanechal v posluchačích absolventský koncert nadaného klavíristy Základní umělecké školy v Třinci Denise Szalbota, který se uskutečnil ve středu 23. května v podvečer ve foyer kulturního domu Trisia. Koncert tohoto druhu byl v pořadí pátým v dosavadní historii třinecké ZUŠ a dostává se ho jen nejnadanějším žákům. Úplně prvním byl podle vzpomínek pamětníků houslový absolventský koncert Milady Turoňové, který proběhl na konci 60. let. V novodobé historii školy to pak byl v roce 2003 koncert Michala Šupáka a následně v roce 2006 a 2007 koncerty sourozenců Daniely a Michala Workových.

Nad absolventským koncertem převzala záštitu starostka Třince Věra Palkovská, která připomněla, že byl Denis Szalbot oceněn v loňském roce také městem Třinec, kdy získal cenu Talent roku v oblasti kultury. „Velmi si vážím toho, že jsem mohla převzít záštitu nad tímto koncertem. Obdivuji Denisův mimořádný talent, jeho pozitivní energii a vztah k hudbě, kterou obohacuje nejen sebe, ale i nás,“ uvedla starostka Věra Palkovská.

Denis Szalbot je mimořádný hudební multitalent. Kromě vloh pro hru na klavír, které rozvíjí pod vedením paní učitelky Eleny Pustowkové, byly Denisovi dány do vínku i vlohy pěvecké, které od 8 let pěstuje pod vedením p. uč. Radmily Lukešové. Mladý umělec je nadán absolutním sluchem a neobvyklým zapálením pro studium hudby, v němž bude pokračovat po prázdninách na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Velmi často koncertuje při nejrůznějších příležitostech a je držitelem řady ocenění z hudebních soutěží. Koncertoval na různých pódiích od konzervatoře přes akademie, divadla až po pražskou Lucernu a Dvořákovu síň pražského Rudolfína, kde hrál s Českou filharmonií pod taktovkou Ondřeje Brabce. Během svých vystoupení měl možnost spolupracovat s takovými jmény jako Renata Drössler, Marcela Březinová, Andrea Kalivodová, Ondřej Ruml, Petr Ožana a Jaroslav Dušek, který se o něm dokonce zmiňuje ve své knize Tvary tmy. Denis je také jedním z hlavních protagonistů dokumentárního snímku „Normální autistický film“, který byl oceněn Českým lvem za nejlepší dokumentární film.

 

Mgr. Šárka Szlaurová

(tisková mluvčí kanceláře vedení města Třinec)